Ogrzewanie podczerwienią

DLA KLIENTA

 

 

 

 

 

Niezwykłe właściwości włókien węglowych.

 

Skąd w ostatnich latach zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym skoro prąd jest drogi i to nie tylko u nas? Wszystko za sprawą właściwości włókien węglowych, które podłączone do napięcia zaczynają emitować promieniowanie w zakresie całkowicie bezpiecznej podczerwieni zamieniając energię prądu na ciepło z wydajnością ponad 99%. Włókno węglowe to nie drut oporowy, a materiał mający zdolność emisji promieniowania tak jak słońce. Takich właściwości nie mają grzałki elektryczne, które pomimo swej bardzo wysokiej temperatury są mało efektywne i energochłonne.

 

  • Ogrzewanie elektryczne z zastosowaniem urządzeń grzewczych oporowych to bardzo droga metoda i jest to wiedza powszechnie znana.

 

  • Ogrzewanie elektryczne z zastosowaniem urządzeń grzewczych z włóknem węglowym to efektywna, bezpieczna i niedroga metoda ogrzewania. Ta wiedza nie jest jeszcze powszechnie znana:-)

 

 Wyróżnimy 3 metody transferu ciepła: przewodnictwo, konwekcję i promieniowanie. Z przewodnictwem mamy do czynienia wtedy, gdy transfer energii cieplnej w wyniku różnicy temperatur między źródłem a obiektem ogrzewanym następuje w wyniku fizycznego kontaku np. żelazko. Konwekcja jest wynikiem transferu energii cieplnej od jednego obiektu do drugiego za pośrednictwem cieczy lub gazu np. grzejniki centralnego ogrzewania. Transfer ciepła jakim jest promieniowanie może odbywać się jako radiacja w zakresie podczerwieni, ultrafioletu, mikrofali i fal radiowych. Podczerwień jako rodzaj promieniowania elektromagnetycznego w zakresie niewidzialnym (0,76-10,00 mm) to przepływ energii, który odczuwamy jako przyjemne, delikatne ciepło podobne do słonecznego. Nie wymaga żadnego medium (powietrza, wody, ciał stałych) aby przekazywać ciepło. Promieniowanie dociera bezpośrednio do obiektów i je ogrzewa. Zakres podczerwieni dzielimy na podczerwień krótkofalową  (0,76-2,00 mm), średniofalową (2,00-4,00 mm) i długofalową 94,00-10,00 mm). Zakres długofalowej/dalekiej podczerwieni jest zakresem, który w sposób najbardziej naturalny ogrzewa nasze ciała. Promieniowanie podczerwone porusza się z prędkoscią światła, nie ogrzewa mas powietrza przez które przechodzi i jest absorbowane lub odbijane przez obiekty do których dociera. Jak dużo energii zostanie zaabsorbowane a ile odbite zależy od długości fali promieniowania i charakterystyki obiektu ogrzewanego. Woda i szkło słabo absorbują promieniowanie bliskiej podczerwieni a bardzo mocno z zakresu długofalowej poczerwieni. Intensywność promieniowania maleje w "kwadracie odległości od źródła" tzn. gdy odsuniemy się od grzejnika na podczerwień na odległość dwukrotnie większą to intensywnośc zmaleje nam 4-krotnie.

Ogrzewanie podczerwienią z zastosowaniem włókna węglowego to ogrzewanie o niskiej intensywności. Temperatura powierzchni takich materiałów nie przekracza 100 st. C w odróżnieniu od intensywnego ogrzewania elektrycznego gdzie temperatura elementów oporowych sięga kilkuset stopni i brak jest efektu promieniowania.

 

 W dobrej jakości urządzeniach grzewczych na podczerwień znalazły zastosowanie materiały, które charakteryzują się właściwościami emisji promieniowania podczerwonego. Obecnie najbardziej znanym i efektywnym materialem stosowanym w emiterach podczerwieni jest włókno węglowe. Proszę pamiętać i zwracać na to uwagę przy wyborze grzejnika, gdyż urządzenie z drutem oporowym nie emituje promieniowanie podczerwone. To zwykła konwekcja często wyposażona w wiatrak.

 

   Dlaczego warto wybrać ogrzewanie oparte na podczerwieni? Jest kilka mocnych argumentów, które warto rozważyć. Urządzenia na podczerwień ogrzewają nas i inne obiekty, które napotkają na swej drodze nie ogrzewając powietrza przez które przechodzą. Panele sufitowe dostarczają nam ciepła natychmiast po włączeniu i mogą być rozmieszczone w taki sposób , aby ogrzewać bardziej intensywnie miejsca gdzie chcemy, aby było cieplej (nad stołem, sofą) pomijając miejsca na których nam tak bardzo nie zależy. Folie podłogowe na podczerwień potrzebują nieco więcej czasu i należy pamiętać, aby w miejscach gdzie taka folia jest zamontowana nie stawiać mebli, które bezpośrednio całą powierzchnią dotykają podłogi. Foli nie widać i to jej duża zaleta. Minus tego jest taki, że w odróżnieniu od paneli sufitowych taką folię ciężko zdemontować i zabrać w przypadku przeprowadzki. Ekonomia to coś na co zwracamy szczególną uwagę. Prąd nie jest najtańszym medium, ale gdy weźmiemy pod uwagę fakt,że nie ogrzewamy mas powietrza, grzejemy tylko te części pomieszczeń na których nam zależy, a cały układ można inteligentnie zaprogramować wykorzystując termostay to chyba warto się nad tym pochylić i dokładnie przeanalizować. Wysokiej jakości urządzenia na podczerwień zamieniają energię elektryczną na ciepło z wydajnością bliską 100% i mają długą gwarancję co daje komfort eksploatacji. 

 

Panele elektryczne wykorzystujące promieniowanie w zakresie podczerwieni, to coraz powszechniej stosowana metoda ogrzewania powierzchni mieszkalnych. Ogrzewanie elektryczne podczerwienią to innowacyjny sposób utrzymania komfortu cieplnego w naszych domach. Taka metoda jest jak najbardziej bezpieczna o czym świadczy fakt, że od dawna stosowana jest na porodówkach.

 

20 lat gwarancji na panele SolaRay, 25 lat na folie, łatwy montaż i estetyczny wygląd sprawiają, że taki właśnie sposób ogrzewania wart jest przemyślenia. Na początku rodzi się pytanie i obawa. Czy to nie za drogie? Czy mnie na to stać? Prąd jest przecież najdroższy.

 

Uświadamiając sobie jednak, że do uruchomienia systemu SolaRay czy ogrzewania na bazie folii nie potrzebujemy pieca, instalacji gazowej, kominów, rur, grzejników, kominków, a jedynie prąd, to temat staje się intrygujący. Gdy zwrócimy uwagę na fakt, że decydując się na panele otrzymujemy praktycznie bezobsługowy system z długoletnią gwarancją, pracujący bezszelestnie, o wyglądzie dającym się wkomponować w każdą aranżację, to zaczynamy postrzegać to jako ciekawy pomysł. Wiedząc jeszcze, że unikamy ukrytych kosztów takich jak konserwacja, naprawa, spadek sprawności urządzenia, wymiana, otrzymując w zamian delikatne, komfortowe ciepło zaczynamy wnikliwie przyglądać się temu systemowi i kalkulować koszty. Analiza uwzględniająca długookresowy czas eksploatacji paneli, niskie koszty instalacji, brak kosztów ukrytych i koszty energii wskazuje, że ta metoda ogrzewania ma uzasadnienie ekonomiczne.

 

Ogrzewanie promieniami podczerwieni, czyli w taki sposób w jaki ogrzewa nas słońce daje możliwość uniknięcia kosztów, na które narażeni jesteśmy stosując klasyczne centralne ogrzewanie działające na zasadzie konwekcji - grzejniki, ogrzewanie podłogowe.

 

Stosując klasyczne rozwiązania, jeśli chcemy się ogrzać musimy najpierw ogrzać powietrze, które nas otacza. Dobrze wszyscy wiemy, że nagrzanie tego powietrza trwa długo, gromadzi się ono głównie pod sufitem i przy każdej nieszczelności opuszcza nas bezpowrotnie. Nic tak nas nie denerwuje, jak kalorie uciekające wentylacją lub przez drzwi, których nie domknęła teściowa.

 

Panele SolaRay działają inaczej. Emitują delikatne, bezpieczne i zdrowe ciepło w postaci promieniowania, które ogrzewa obiekty znajdujące się w ich zasięgu. Czyli po włączeniu panel od razu ogrzewa nasze ciało, podłogę, ściany, meble, a temperatura powietrza podnosi się w wyniku jego kontaktu z tymi obiektami. Pozwala to na osiągnięcie komfortu cieplnego przy niższej temperaturze powietrza, przez co mikroklimat w pomieszczeniu jest bardzie przyjazny szczególnie dla alergików. Wilgotność jest wyższa, a powietrze mniej suche. Temperatura powietrza nie jest jedynym czynnikiem gwarantującym nam komfort cieplny (rys.). Zachęcamy do skorzystania z sauny na podczerwień gdzieś w najbliższej okolicy, gdzie można spędzić przyjemnie czas i wyrobić sobie opinię na temat ogrzewania podczerwienią.

oferta
Wystarczy chmurka, aby pozbawić nas promieniowania.
Nie jest już tak ciepło, pomimo tego, że temperatura powietrza wokół nas nie zmieniła się.
oferta
Zobacz całą ofertę
Zapraszamy

do zapoznania się
z pozostałymi grzejnikami z naszej oferty